Všetky liečebné procedúry, ktoré sú na fyziatricko-rehabilitačnom oddelení ponúkané sú k dispozícii aj pacientom, ktorí o ne majú záujem ako samoplatcovia.
Je zameraná predovšetkým na uvoľnenie reflexných zmien súvisiacich s ochorením , ale aj ako prevencia proti ich vzniku. Priaznivo ovplyvňuje svalové napätie a bolesť, prekrvenie kože a svalov, nervový systém a psychiku.
Predstavuje lokálne aplikovanie tepla, ktoré využíva odovzdávanie tepla pri tuhnutí tekutého parafínu. Parafínový zábal pôsobí na kostrové svalstvo relaxačne, uvoľňuje kŕče, zmenšuje bolesť, zvyšuje a zlepšuje prekrvenie, zlepšuje výživu i hojenie tkanív.
Elektroliečba využíva liečebné účinky elektrického prúdu a je vhodná na liečbu rôznych neurologických, ortopedických, interných a iných ochorení sprevádzaných bolesťou a zvýšeným alebo zníženým svalovým napätím. Zlepšuje krvnú cirkuláciu a výživu tkanív, tlmí zápalovú aktivitu, tlmí bolesť a uľahčuje tak rýchlejšiu úpravu pohybových funkcií.
Stimuluje obnovu poškodených tkanív, má protizápalový a protibolestivý účinok. Využívame ho v liečbe po poranení a zápalových ochorení kože, malých kĺbov, šliach, svalov, degeneratívnych ochoreniach kĺbov, kostných výrastkov, a pod.
Cvičenie zamerané na udržanie či obnovu pohybových funkcií, ako aj na rozvoj funkčnej motorickej adaptácie organizmu. Spočíva v špeciálnych cvičeniach jednotlivých postihnutých častí tela, nacvičovaní správnych pohybových stereotypov. Využívame aktívne, aktívne asistované cvičenie, alebo pasívne pohyby, polohovanie, alebo špeciálne metodiky- podľa typu ochorenia a schopnosti spolupráce pacienta. Z nich sa na našom oddelení vykonávajú: facilitačné metodiky podľa Vojtu, Kabata, cvičenie podľa McKenzieho, SM- systém, cvičenie podľa R.Brunkow, Kaltenborna.
Jedná sa o nácvik správneho zaťaženia. Predpokladá spoluprácu klienta, ktorý je najskôr poučený o príčinách bolesti chrbtice, o jej úlohe a anatomicko- fyziologických zvláštnostiach. Súčasne prebieha cvičenie a nácvik denných činností - sed, stoj, vstávanie a líhanie, dvíhanie bremien, a pod.
Spevnenie časti tela pomocou pevnej lepiacej pásky,ale bez obmedzenia pohyblivosti-využíva sa ako prevencii aj v liečbe pohybového aparátu.
Je liečebná metóda, ktorá využíva špeciálnu elastickú pásku na stabilizáciu kĺbnych štruktúr, zlepšenie funkcie tkanív a ako pasívna opora pohybových segmentov určená k zníženiu záťaže daného svalu alebo inej štruktúry, ktorá je vystavená preťaženiu.
Vodoliečba vo forme vírivých a perličkových kúpeľov alebo podvodných masáži v príjemnom prostredí dokáže pozitívne ovplyvniť činnosť nervovej sústavy, pohybového aparátu, svalstva, uvoľniť reflexnú činnosť. Dobrá kondícia a priaznivé psychické naladenie pomáhajú človeku zdolávať všetky prekážky.